Dikiş TüyolarıKumaş Bilgileri

Hangi Kumaşlar Çekme Yapar?

Yeni aldığınız kıyafetlerinizde yıkadıktan sonra çekmeler elbette görmüşsünüzdür. Peki bu durum neyden kaynaklanır? Hiç düşündünüz mü? Kıyafetinizi mağazadan alırken doğal kumaş seçeneğini tercih ettiyseniz çekmeler doğal olarak görülebilir. Çeken kumaşlar listesinin başında pamuk, keten, ipek ve yün gelmektedir. Bu kumaşlardan üretilen kıyafetleri satın aldığınızda yıkandıktan sonra çekmeler ile karşılamanız olası bir durumdur. Polyester veya naylon gibi sentetik kumaşlar ise yıkanınca hiç çekmez ya da tolere edilebilir düzeyde az çeker.

Kumaş Yıkanınca Neden Çeker?

Çekmeyi tanımlayacak olursak “kumaş ölçülerinde veya boyutlarında değişikliktir”. Bazı kumaşların doğal kumaşa olarak tanımlanan(pamuk, keten, ipek ve yün) daha fazla su emdikleri ve ısının kumaş liflerini gevşeterek deformasyona yol açmasıyla kumaş çekilir. Mağazadan alınan kıyafetlerin kumaşının yapısı aslında ilk siz yıkadığınızda çekme yapmaz. Üretim aşamasında birden fazla çekme işleminden geçen kumaşlar boyanması ve kullanılabilir hale gelmesi için birden fazla süreçte yıkanır ve çekme işleminde geçer.

Ham kumaşın ağartılması için öncelikle ana maddesi olan hidrojen peroksit denilen kimyasal madde tankından ve ardından sıcak su kazanlarının olduğu bölmelerden geçer. Islanan kumaş ardından kurutulmak üzere baraban adı verilen silindirik bir kurutma makinesinde kurutulur. Ağartma ve kurutma esnasında sıcak suya ve kurutma işlemine maruz kalan kumaşta çekme görülür. Bu kaybı gidermek için germe adı verilen diğer aşamaya geçilir. En son aşamada ise boya kazanlarından geçirilen kumaş tekrardan çeker ve tekrardan germe işlemi yapılır. Anlaşılan kumaşlar işlem sürecinde birden fazla çeker sonrasında germe işlemi ile sündürülür. Sündürme işlemi germe, kumaş lifleri gevşediğinden yeniden küçülürler. Yıkanan kumaşların doğal yapısı gereği çekme ihtimali ile karşı karşıya kalındığı unutulmamalıdır.

Yıkanınca hangi kumaşlar çeker?

Kumaşların çekme yapmasında birinci sebep ısı olduğundan bahsettik. Bazı kumaşlar çekme konusunda ısıya dayanıklıyken bazıları ise ısıya karşı oldukça hassastır. Peki hassas olan bu kumaşlar hangileridir? Yazımızın devamında sizlere açıklamış olalım.

Mağazalardan aldığınız kıyafetlerin etiketlerinde yazan “cotton” ibaresi bulunan pamuklu kumaşlar en çok çekme yapan kumaşlar en çok çekme yapan kumaşlar olarak bilinir. Keten ipek, yün ve kenevir kumaşları sıcak suyla yıkama sonrası çekme yapan boyutları küçülen bir diğer kumaş çeşitleridir. Aldığınız pamuklu bir tişörtünüzü yıkamaya verdikten sonra çekme ihtimali yüksek olacaktır.

Çekme yapmayan kumaşlara örnek verecek olursak polyester kumaşlar ilk sırada yerini alır. Suni veya naylon diye de adlandırdığımız bu kumaşlarda çekme ihtimali yoktur ya da oldukça azdır. Viskon, asetot, akrilik, suni ipek, rayon gibi kumaşlar ısıya oldukça dayanıklı olduklarından çekme yapmazlar.  Doğal kumaşların çektiğini suni kumaşların ise çekmediğini özetlemiş olalım.

Çeken Kumaşlar Sonradan Çekme Yapar mı?

Kumaşlar üretim aşamasında nasıl çekme yaptıklarından bahsettik. Peki aldığınız bir kıyafeti ilk yıkatmaya verdikten sonra çekme yapacağını bilmekle beraber sonraki yıkatmalarınızda çekme yapar mı sorusu düşündürmektedir. Çekme yapan kumaşlar tekrardan yıkatıldığında çekme yapma ihtimali oldukça azdır. Üretim aşamasında doğal olmayan germe yöntemi ile birden fazla çekme yaptığından kumaş çekilir. Aslında çekilen kumaş birden fazla yıkandığında her yıkamada çekme yaptığı söylenemez. Üretim aşamasında birden fazla çekme yapmasını sebebi her çekildiğinde germe işlemine alınmasından kaynaklıdır. Çekilen kumaş gerdirilerek lifleri sündürülür. Doğal olmayan bir şekilde gerdirilen lifler ısı sonrası eski haline geri dönecektir. Özetle üretim aşamasında germe işleminden kaynaklı birde fazla çekmeler meydana gelir. Mağazadan aldığınız doğal kumaşlardan oluşan kıyafetlerinizi birden fazla yıkattığınızda her seferinde çekme yapma ihtimali söz konusu değildir diyebiliriz.

Doğal Kumaşlar Ne Kadar Çekme Yapar?

Her kumaşın ne kadar çok çekme yapacağını söylemek oldukça zordur. Ancak pamuklu kumaşlar sıcak suda yıkandığında veya yüksek ısı olan kurutma makinelerine atıldığında %20’ye kadar küçülebileceğini söyleyebiliriz. Kıyafetlerin üretim aşamasında çekme yapması değiştirilemeyeceği gibi alınan kıyafetlerin çekme yapma riskini en aza indirmek için üretici tarafından belirlenen yıkama, kurutma ve ütüleme yönergelerinin bulunduğu etiketi rehber almak önemlidir. Kıyafetin etiketinde belirtilen yıkama sıcaklığını aşmamaya dikkat edin. Kurutma makinesine atılmaz işaretine dikkat edin ve belirtilen yıkama sıcaklığına dikkat edin.  Kıyafetlerinizi yıkatmadan önce etikette bulunan yönergeleri uygulamaya dikkat etmeniz kullanacağınız kıyafetinizin uzun süreli giyebileceğinizi hatırlatmış olalım.

Bu yazımızda siz sevgili kumaş fırsatı okuyucularına hangi kumaşların çekme yaptığından, hangilerinin çekme yapmadığından bahsettik. Doğal kumaşların üretim aşamasında geçirilen işlemlerden dolayı daha fazla çekmeye uğradığından bahsettik. Doğal kumaşalar yapısı gereği çekme ihtimali yüksek kumaşlardır. Yüksek ısıya ve kurutmaya maruz kaldıklarında çekme yapacağı gibi birden fazla yıkama sonrasında bu ihtimalin ortadan kalkacağını da yazımızda açıklamış olduk. Hangi kumaşlar çekme yapar? Sorusunu yazımızda açık bir şekilde anlattık. Kumaş hakkında aklınıza takılan soruları diğer yazılarımızdan bulabileceğinizi hatırlatarak https://www.kumasfirsati.com/tr internet sitemizden yapacağınız alışverişlerinizde seçeceğiniz kumaş seçeneklerimize kolaylıkla ulaşabilir sizlere verdiğimiz hizmetimize güvenebilirsiniz. Bir başka yazımızda görüşmek üzere…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu