Dikiş TüyolarıKumaş Bilgileri

Kırışmayan Kumaşlar Hangileridir?

Merhabalar, bu yazımızda sizlere kırışmayan kumaşlar hangileridir? Sorusunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Globalleşen dünyanın hızlı temposunda, herkes olabildiğince çok şey yapmaya ve ev işlerine olabildiğince az zaman ayırmaya çalışmaktadır. Örneğin, kıyafetleri ütülemek gibi rutin bir iş zaman alıcıdır. Tekstil pazarı, ütülemesi kolay veya hiç ihtiyaç duymayan modern malzemeler ve kumaşlar sunmaktadır.

Kırışma yapmayan kumaşlar temel olarak bir kumaşın hareketlerden dolayı kıvrılması ya da kalıcı bükülmesi anlamına gelmektedir. Eğer o kumaşın yapısında kırışma özelliği var ise kullanıcılar her ne kadar mücadele ederse etsin sonunda kırışıklık kaçınılmazdır. Çünkü bu durum kumaş yapısıyla doğrudan ilgilidir.

Peki Kumaşlar Neden Kırışıyor?

Kırışıklık aslında kullandığınız kumaşın bir özelliğidir, bir kumaşın mekanik hareketten dolayı kıvrımları ve kırışıklıkları koruma yeteneğini ifade etmektedir. Kumaşta kırışıklık bırakmak için ne kadar az çaba ve zaman harcanırsa, kırışıklığı o kadar çok artmaktadır. Kumaşı kırıştırmak için ne kadar çaba harcanırsa, çıkarılabilirliği o kadar düşük olur.

Kumaşın Kullanım Yoğunluğu

Düşük kullanım yoğunluklu kumaş, tek tek iplik satın alan arasında büyük boşluklara sahiptir, kolayca örtülmektedir ve ayrıca kırışması oldukça kolaydır. Hem doğal hem de sentetik kalın kumaşların kırışması daha zor olmaktadır.

Kumaşın Dokunduğu Liflerin Bileşimi

Kullanım alanlarına göre doğal kumaşlar, sentetik olanlardan daha aşırı kırışır, çünkü yün, keten, ipek veya pamuk lifleri, özel işlem görmemişlerse, gözenekli, üniform olmayan, yumuşak ve bükülebilirdir. Enine kesit çapı çok küçük olsa bile sentetik lifler geleneksel olarak yoğun ve pürüzsüzdür ve bu nedenle deforme olmaları daha zor olacaktır.

Liflerin Kıvrılması

Kumaş lifleri, kumaşın ipliklerinde ne kadar çok bükülürse, o kadar yoğun olmaktadır ve buna bağlı olarak, malzeme kırışmaya yüksek dirençlidir. Zayıf bükülmüş lifler işlemlere karşı daha hassastır ve oldukça kolay buruşmaktadırlar.

Hangi Kumaşlar Kırışmıyor?

Günümüz dünyasının mağaza raflarında bulunamadığından geleneksel doğal, sentetik ve harmanlanmış malzemeler dikkate alınması gerekmektedir. Bazılarının daha hızlı, bazılarının daha yavaş yapması farkıyla tüm kumaşlar buruşur. Örneğin, ince yoğun sentetik kumaşlar neredeyse hiç kırışma yapmamaktadır. Hadi gelin birlikte inceleyelim;

Kırışmayan Kumaşların Listesi

 • Likralı Kumaş: Elastik yapısıyla lif kırılmalarını minimum seviyede tutar. Haliyle çok nadir kırışmaktadır.
 • Polyester Kumaş: Günümüzde tekstil ürünleri içinde en sık kullanıma sahip kumaş olarak öne çıkıyor. Bunun en büyük sebebi de kırışmıyor olması. Yüksek lif direncine sahiptir.
 • Naylon Kumaş: Hiç ütü yüzü görmese bana mısın demeyen kumaş türlerinden birisi. Bu sebeple günümüzde çok sayıda giyim ürünü bu kumaştan üretilmektedir.
 • Yün Kumaş: Kalın ve sık örgülü yapısıyla yün kumaşlar güzel bir alternatif oluşturuyor. Hiç ütü vurmanıza gerek yok. Kendiliğinden ütülü bir yapısı var.
 • Kaşmir Kumaş: Fiyat bakımında hayli yüksek seviyede bir ürün. Ütü gerektirmeyen yapısıyla da bunun hakkını fazlasıyla vermektedir. Ayrıca estetik bir görünümü var.
 • Rayon Kumaş: Üretiminde kullanılan materyaller ve teknikler sayesinde çok az ütüye ihtiyaç duyar.
 • Non-Iron Kumaş: Son yılların teknolojik gelişmelerinden birisidir. Tekstil sektörüne damga vurduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kırışma yapmayan sentetik kumaşlar, elastan, naylon, polyester ilavesiyle pamuktan yapılan modern karışık kumaşların kırışması zordur. Sentetikler kumaşa esneklik ve güç katar ve kolay kırışma yapmaktadır.

Doğal malzemelerden kırışmaya dayanıklı kumaşlar;

 • Jakarlı kumaşlar
 • Keçe
 • Havlu kumaş
 • Polar
 • Çarpma efektli kumaşlar

Kırışmayan kumaşların en önemli özelliği gün içerisinde yaşanan kinetik enerji ile kırışma yapmamalarıdır. Mesela sürekli oturup kalkıyorsanız bir süre sonra pantolonunuzun diz bölgesinde yoğun esneme ve kırışma yaşandığınızı göreceksiniz. Bu durum estetik açıdan can sıkıcı bir hale dönüşmektedir. Fakat yün, polyester, likralı ve kaşmir gibi kumaşları alırsanız kesinlikle bu tarz sorunsallar ile karşılaşmanız zor görünüyor. Gönül rahatlığıyla hareket edebilmeli ve kıyafetinizde estetik görünümünüzü koruyacaksınız.

Globalleşen dünyada mağazalarda veya alışveriş merkezlerinde kıyafet alacağınız zaman kırışması zor kumaşları tercih edin çünkü o giysiler kullanışlıdır. Aktif kullanımdan sonra ve bazen makinede yıkandıktan sonra bile ütü gerektirmezler. Özel yüzeyli modern doğal kumaşlar veya karışık kumaşlar arasından seçim yapmalısınız ve ütü gerektirmeden rahat ve havalı bir görünümün keyfini çıkarttın.

Kırışmayan Kumaşlar Hangileridir? Online Sipariş

Kırışmayan Kumaşlar Hangileridir? Başlığı altında harika bir yazı derledik. Elbette bunlara ek olarak daha birçok kumaş söylemek mümkündür. Ancak hiçbiri bunların seviyesine erişemez. Sebebi ise lif yönünden yüksek dirence sahip olmalarıdır. Konu hakkında daha kapsamlı bir bilgiye ulaşmak ve kumaş siparişi vermek isterseniz Kumaş Fırsatı iletişim numaralarından bizlere ulaşabilir veya internet sitemizi inceleyebilirsiniz. Piyasanın en dayanıklı ve ütüye ihtiyaç duymayan ürünlerini sizlere temin ediyoruz. Şıklık yanından dayanıklılığı da sizlere sunmaktan gurur duyuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu